Tradicinėje šventėje „Duonos kelias” Karužuose sutilpo daug gerų sumanymų

Rugpjūčio 30 d. Karužų kaime vyko tradicinė šventė „Duonos kelias“. Tai etnobotaninis renginys, kartu sujungęs dabartinių laikų žinias ir senas geras tradicijas. Renginys vyko Karužų kaime, Gamtos tyrimų ir ekologinio švietimo stoties Marijampolės botanikos sodo teritorijoje.

Svečias, Seimo narys Albinas Mitrulevičius ir Stoties direktorius Dr. Arūnas Balsevičius pasakojo apie javų kilmę, įvairias jų rūšis ir mokslines naujoves.

Tuo tarpu, gražiai folkloro kolektyvų apdainuoti, į javų laukelius išėjo senieji kaimo gyventojai, nešini dalgeliais su lankeliu. Jie nukirto javus ir gražiai paguldė, moterys surišo į pėdus bei sustatė mandeliais. Greitai visi javai buvo nukirsti ir surišti, per javų lauką nubėgo mandelių bareliai…

Šventėje buvo galima paragauti senovinių valgių – įvairių blynų iš skirtingų miltų – ruginių miltų raugo ir kvietinių su krekenom bei blynų su sodo uogienėmis; paragauti vietoje sumušto sviesto su namine duona; drebniukų košės, sriubos su vištiena, įvairių sodo arbatų ir kitų skanumynų.

Taip pat buvo galima matyti, kaip tautodailininkė iš Veisiejų Danutė Juškienė visus norinčius mokė dažyti vilnonius siūlus natūraliomis augalų ištraukomis. O konsultantai iš prekyybos tinklo „Eko namai“ pasakojo apie nepaprastas įvairių javų ir sėklų savybes.

Menininkės iš kūrybinių dirbtuvių „Prie meno“ parengė ir vedė vaikams meno pamokėles.

Renginio metu linksmino Kauno Vytauto Didžiojo universiteto folkloro ansamblis „Linago“. Džiugių akimirkų suteikė trys meno kolektyvai iš Vištyčio: Vištyčio regioninio parko folkloro ansamblis „Šilojai“, Vištyčio regioninio parko medžioklės ragų kolektyvas, Vištyčio tradicinė kapela „Višytis“. Padainuoti sutiko etnografinis moterų ansamblis „Vilkiaucinis“, atvykęs iš Varėnos rajono.

Kad renginys pavyktų rūpinosi: Gamtos tyrimų ir ekologinio švietimo stotis, Kaimo bendruomenė „Gegužraibė“, Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodas, Vištyčio regioninio parko direkcija. Renginį globojo Marijampolės savivaldybės meras Vidmantas Brazys.

Audronė Šlyterienė
Ugnės Čėplaitės nuotraukos

www.marijampolietis.lt